Nový svět - Shaun Tan

7. června 2018 v 15:56 |  Co čtu
Myslím, že obdiv ke komiksům a kresbám v nich jsem jasně demonstrovala vybráním tohohle. On totiž neobsahuje vůbec žádný text. Jsou to jen obrázky.
Číst tuhle knížku mi připadá mnohem těžší - protože vlastně nemůžete číst. Jen prohlížíte a musíte se snažit všechno pochopit, musíte se zorientovat. Nikdo vám nic neřekne, všechno je jen na vás a vaší představivosti.
Je to knížka o přistěhovalectví, o útěku. O tom, jaké to je být najednou v cizí zemi, kde neznáme zhola nic. Tady je to, mimochodem, ukázano vážně krásně - věci, zvířata, všechno v téhle nové zemi je neznámé i nám čtenářům. Je to něco úplně nového a já obdivuju autorovu fantazii.
Spousta z nás tohle nezná, spousta z nás žije stále ve stejné zemi. Neví, jaké to je, stěhovat se do neznáma a utíkat. Jsem ráda, že existují knížky, které nám to dokáží trochu přiblížit a ukázat nám, jak se lidé v tu chvíli cítí, abychom jim byli aspoň trochu blíž.
Na konci jsem byla lehce zklamaná. Bylo mi totiž řečeno, že poslední obrázek je naprosto dokonalý a že je v něm všechno.
Mně to tak ale nepřišlo. Není to chyba knížky - jen mého očekávání. Bylo tam mnohem víc jiných obrázků, ve kterých bylo všechno, jen to pro mě nebyl ten poslední.
Možná by pomohlo, kdybych si ji prolistovala celou ještě znovu. A znovu. A několikrát. Možná, že pak bych všechno chápala mnohem lépe. Tohle je asi ta knížka, kterou by si člověk neměl půjčovat z knihovny (já ji samozřejmě mám půjčenou z knihovny) - člověk by ji měl mít doma, aby se do ní mohl kdykoliv podívat znovu. Protože to za to stojí.
Obrázky jsou vážně krásné a ponořit se do nich je neuvěřitelný zážitek. Nevadí, že tam není text. Některé věci se slovy vyjádřit nedají.

Výsledek obrázku pro nový svět shaun tan
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama