Oskar Ed: Můj největší sen - Branko Jelinek

2. června 2018 v 9:34 |  Co čtu
Já nikdy komiksy moc nečetla. Nebyla jsem na superhrdiny.
Pak jsem ale zjistila, že komiksy nemusí být jen o superhrdinech, že komiksy můžou být citlivé a vážné. Komiksovou dráhu jsem odstartovala Mausem a věděla jsem, že Oskara Eda si taky budu muset přečíst. Ale až po maturitě, až budu mít čas a lepší náladu, protože mi bylo řečeno, že tahle knížka se musí číst s nějakou lepší náladou.
Když nadešel ten správný čas, zjistila jsem, že u nás v knihovně tuhle knížku nevedou. Ale já si ji tak strašně chtěla přečíst!
Nakonec jsem si ji půjčila od našeho češtináře, teď už tedy bývalého. Nepůjčila jsem si ji úplně já, ale kamarád, který ji půjčil mě. Nojo. Nechtěla jsem za tím učitelem lézt.
Důležité je, že ke knížce jsem se dostala, ale po jejím přečtení vlastně nedokážu říct, jestli je to dobře, nebo špatně.
Víte, já si myslím, že číst komiksy je mnohem těžší, než číst obyčejné knihy. Knihy vám všechno naservírují na stříbrném podnose, ale v komiksech musíte mnohem víc hledat, musíte se vís soustředit na detaily. Tady byla kresba dost důležitá. A taky dost zvláštní.
Celý příběh je vlastně zvláštní. Nepřijde mi, že by porzumění příběhu bylo zrovna dvakrát lehké. Já ani nevím, jestli jsem tomu porozuměla správně, ale kamarádka říkala, že tohle asi každý musí pochopit tak nějak sám. Tak nějak podle toho, jak on to cítí.
Je pravda, že tuhle knížku by člověk měl číst, až bude mít lepší náladu - tahle knížka vám ji trochu zhorší a při nějakém depkaření se přece nechcete zahrabat ještě hlouběji do své mizérie.
Překvapilo mě, že jsem u toho nebrečela - já totiž brečím u většiny knížek. Ale tohle asi není knížka, u které by byly potřeba slzy. Tohle je knížka, které vám sevře srdce a zmáčkne ho a drží ho ještě nějakou dobu potom, co dočtete. Je vám z toho tak nějak zvláštně smutno a úzko.
Nejspíš se ale vyplatí si to přečíst. Podle mě jsou dobré knížky ty, které v člověku dokáží vyvolat emoce, což tahle určitě je.
A mě to motivovalo k dalším komiksům, i když doufám, že budou trošku veselejší.

Výsledek obrázku pro oskar ed
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hvězdice Hvězdice | Web | 2. června 2018 v 11:29 | Reagovat

A já si vždycky myslela, že komiksy jsou pro děti. Obrázky mají usnadnit pochopení a krátké věty čtení. Od dětských let jsem žádný nečetla. Tak to asi budu muset přehodnotit.

2 Zlozana Zlozana | E-mail | Web | 2. června 2018 v 22:05 | Reagovat

[1]: Právě, já taky! Ale tady mají obrázky úplně jiný význam, umocňují atmosféru... Díky téhle knížce a Mausovi jsem teda rozhodně svůj názor přehodnotila a už se chystám na další komiksy!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama