Persepolis - Marjane Satrapi

6. června 2018 v 19:17 |  Co čtu
Ty komiksy, nebo možná spíš grafické romány, nakonec fakt nebudou špatné.
Persepolis mi trochu připomínal Mause - taky zpracovává vážné téma a seznamuje čtenáře s jistými událostmi, ovšem tady podle mě není takový důraz na kresbu. Ta se mi nelíbila tolik jako v Mausovi nebo Oskarovi Edovi, dojem z knihy to ale rozhodně nezmenšuje.
Jsou dva díly - v prvním vidíme malou holčičku v Íránu a sledujeme, jak se vyrovnává s válkou a režimem. V druhém můžeme pozorovat už starší dívku (přesto pořád ne dostatečně starou na tohle všechno - ale je na tohle vlastně někdy člověk dostatečně starý?), její život ve Vídni a potom zase v Íránu. Nemůžu se rozhodnout, který díl mě zaujal víc. Oba dva mají něco do sebe a oba dva nám toho tolik ukazují.
Musím se přiznat, že já toho o Íránu nikdy moc nevěděla. Něco málo jsem se teď naučila k maturitě z dějepisu, ale informovaností jsem zrovna nepřetékala. Pořád toho určitě nevím dostatek, ale tahle knížka mi toho ukázala hodně. Nikdy jsem si ani nedokázala představit, že je to takové.
Je mi trochu trapně, že jsem v jisté části knížky začala hlavní postavou (nebo tedy samotnou autorkou) pohrdat. Nelíbilo se mi její chování. Nechápala jsem ji. A to asi bude ten problém, že jsem ji nechápala, a vlastně ji asi ani nikdy úplně chápat nebudu, protože tohle prostě nezažiju. Čím víc jsem četla, tím víc jsem jí začínala rozumět a došlo mi, že ji nemůžu za nic odsuzovat.
"Máme tě tolik rádi, že chceme, abys odešla."
Představte si totiž, že vám rodiče tohle řeknou. Tahle věta mě naprosto položila a musela jsem si ji zapsat. Podle mě toho spoustu vystihuje.
Myslím, že podobné knížky by si měl přečíst každý, aby trochu zjistil, jak to ve světě chodí. Přece jen - komiks by opravdu mohl každý zvládnout. Jsem ráda, že existují lidé, kteří vážná témata zpracovávají takhle, přijde mi, že je to pak pro lidi přístupnější.
Ale otevřít oči a dozvědět se pravdu je těžké vždycky.

Výsledek obrázku pro persepolis kniha
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 BÁRA BÁRA | Web | 20. června 2018 v 22:09 | Reagovat

Viděla jsem film a byl skvělý, komiks si někdy přečtu!

2 Zlozana Zlozana | E-mail | Web | 24. června 2018 v 21:35 | Reagovat

[1]: Já se zas musím podívat na film:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama