Hluboká nad Vltavou, láska na celý život

12. srpna 2018 v 18:16 |  Kam cestuju
Hluboká nad Vltavou od mého bydliště není daleko a jejich Zoo už mám poměrně slušně prochozenou, protože to byl cíl spousty školních výletů. Pravý klenot Hluboké, zámek, jsem ovšem vždycky viděla jen z dálky.
A tak bylo na čase to napravit.
Pečlivě jsem se na to připravila a na internetu si prošla okruhy, které na zámku nabízejí. Je opravdu z čeho vybírat a volba byla těžká, nakonec ale padla na okruh Reprezentační pokoje. Hlavně kvůli tomu, že jeho součástí měla být knihovna s 12 000 knížkami.
Rozhodně nelituju, že jsem si vybrala tenhle okruh - myslím, že pro člověka, který tam nikdy nebyl, je ideální. Jsou tam asi i levnější okruhy, takže pak záleží na člověku, kolik hodlá zaplatit, tady jsem se ale dozvěděla vše, co jsem potřebovala.
Například to, že Schwarzenbergové mají v erbu havrana klovajícího do hlavy Turka, protože jeden Schwarzenberg (jméno jsem samozřejmě zapomněla) viděl takový výjev naživo a neuvěřitelné se mu líbil. Havrana s hlavou Turka tam tak najdeme často, třeba v 3D provedení na lustrech. Něco s těmi Schwarzenbergy možná nebylo úplně v pořádku .
Já jsem na ten zámek hrozně chvátala, protože se blížila dvanáctá, tak abych stihla prohlídku. Myslela jsem si totiž, že prohlídky jsou tam v každou celou hodinu. Chyba lávky. Mám takový pocit, že zrovna na Reprezentační pokoje byla prohlídka každých deset minut. Rozhodně se tedy nebojte, že byste ji nestihli, a nemusíte do toho kopce hnát jako já.
Hned jak jsem přišla, naprosto mě to uchvátilo. Zámek vypadá krásně i zdálky, zblízka je to ale něco neuvěřitelné nádherného. Nemohla jsem z něj spustit oči, a přestože normálně nerada fotím, několikrát jsem si ho vycvakla.
Celý zámek jsem si taky obešla, abych z něj viděla snad každý koutek. Tohle doporučuju - při vchodu na zámek je spousta turistů, ale v zahradách okolo zámku nebyl téměř nikdo. Nechápu to, zahrady tam mají své kouzlo, ale rozhodně si nestěžuju - mám mnohem radši klidnější místa bez lidí.
Protože jsem měla několik hodin času, šla jsem i do přilehlé galerie. Ta sídlí v zámecké jízdárně, takže už ty prostory byly přímo výstavní. Stálá expozice galerie byla zajímavá, jestli jsem to správně pochopila, zaměřují se na jihočeské autory. Příliš známých jmen se tam neobjevilo, i když mě příjemně překvapila tapisérie od Věry Teinitzerové, která měla svou dílnu u nás ve městě. Navíc tam bylo dost starých děl, takové 14. století a podobně.
Já se tam ale vydala hlavně kvůli aktuálním výstavám. Ty byly dvě - čeští krajináři a František Kupka.
Mezi krajináři už jsem několik jmen poznávala, což mi udělalo radost - přijdu si pak aspoň trochu chytře. Hlavně, když jsem našla obraz U nás v Kameničkách od Antonína Slavíčka, ten si totiž živě pamatuju ze hodin dějin umění. Zaujal mě také Stanislav Lolek, o němž jsem až dosud vůbec neslyšela, a rozhodně se se hodlám podívat i na další jeho díla.
A nejlepší byl samozřejmě František Kupka. Já prostě miluju jeho Kosmické jaro, mám ho i jako tapetu na telefonu. Výstava mě ale trochu překvapila - od Kupky znám hlavně abstraktní díla, zatímco tohle bylo zaměřené na lidi. Nestačila jsem zírat. Ukázalo mi to i jinou stránku Kupky.
Příjemně mě taky potěšilo, že jsem k nákupu vstupenky dostala i takový plakátek od Kupky a dva pohledy s krajinkou. Ty pohledy jsou stejné, což mi nakonec přijde úplně geniální, protože si jeden můžu nechat na památku a druhý někomu poslat.
Jestliže na zámek zavítáte, je podle mě návštěva této galerie nutností. Obě mnou navštívené výstavy zde budou až do 7. 10., takže máte na návštěvu ještě víc jak měsíc! Co chystají potom (a jestli vůbec něco chystají), to bohužel netuším.
V Hluboké se dá samozřejmě dělat víc věcí. Za návštěvu stojí třeba na začátku zmiňovaná Zoo. Dneska se mnou jeli i mamka s bráchou a ti zase šli na koupaliště a jezdit na motokáry.
Pro mě je ale jasným favoritem zámek. Chtěla bych bydlet v Hluboké, jen proto, abych mohla každý den koukat na tu nádheru, abych se mohla procházet v zámeckém parku. A jsem si naprosto jistá, že jestli se někdy budu vdávat, donutím svého nastávajícího, aby byla svatba právě tady.
Zamilovala jsem se tam a rozhodně se plánuju vrátit - ještě mi přece zbývá spousta okruhů, které tam můžu projít.
Myslím, že kdo tenhle zámek na vlastní oči neviděl, měl by to rychle napravit. Já totiž nechápu, jak jsem bez něj mohla tak dlouho žít.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dívka s inteligentní přezdívkou Dívka s inteligentní přezdívkou | Web | 16. srpna 2018 v 21:30 | Reagovat

Na Hluboké jsem taky nedávno byla a ztotožňuji se s tvým názorem. Na výstavách krajinářů a Kupky jsem sice nebyla, ale zahrady jsem prošla.

2 Zlozana Zlozana | E-mail | Web | 21. srpna 2018 v 21:52 | Reagovat

[1]: Myslím, že si to tam musí zamilovat prostě každý:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama