Třebíč, krásné město bez informací

10. srpna 2018 v 20:54 |  Kam cestuju
Své letní cestování jsem zahájila výletem do Třebíče. Před rokem jsem tam plánovala skautskou výpravu, která nakonec nevyšla, takže jsem měla docela dobrý přehled o tom, co se zde nachází a co chci vidět.
Všechno jsem si ještě hledala na internetu a našla jakýsi okruh s průvodcem, který mě měl provést po většině židovských částí Třebíče. Paráda! Jen jsem nikde nemohla najít, kde přesně ten okruh začíná. Ale rozhodla jsem se, že se na to zeptám v informačním centru, které jsem stejně měla po cestě k bazilice.
Když jsem dorazila do infocentra a zeptala se na to, slečna se na mě podívala jako na idiota a řekla mi, že tenhle okruh se musí zamlouvat dva dny dopředu (a potom jsem zjistila, že taky minimálně pro pět lidí). Možná jsem idiot, ale možná by to taky mohli na stránky města napsat, protože já je procházela docela podrobně a nic takového tam neměli. (nebo jsem prostě slepá?).
Slečně se mě nakonec zželelo a poradila mi prohlídku do Zadní synagogy s tím, že do židovské čtvrti a na židovský hřbitov se můžu podívat sama, protože je to volně přístupné.
A mě čekala cesta do baziliky sv. Prokopa, která je zapsána ve světovém dědictví UNESCO. Mapy ukazovaly 15 minut dlouhou cestu, jenže mně zbývalo do celé hodiny (kdy začínají prohlídky) jen 13 minut. A přece nebudu čekat další hodinu. Prohnala jsem se tou cestou za 5 minut a jelikož to bylo celou dobu do kopce, měli z mojí rudé barvy potom v bazilice určitě docela srandu. Všem návštěvníkům doporučuju se tam tak nehnat!
Bazilika byla krásná. Rozhodně vám ji všem doporučuji, už jen proto, že v téhle horkých dnech je tam (a hlavně v kryptě) úžasný chládek. A ta stavba samozřejmě taky stojí za to, někdy nedokážu uvěřit, co všechno lidé dokázali. V bazilice můžeme navíc vidět určité architektonické prvky, které jsem zatím nikde jinde neviděla - a podle pana průvodce teda ani nikde jinde neuvidím.
Jen by mě zajímalo, jak vypadají pohovory na průvodce po takových památkách.
,,Dobrý den, tak nám řekněte něco o sobě."
,,Tak, jmenuju se Jindžich Novák..."
,,Počkejte, jak jste říkal to jméno?"
,,Jindžich Novák. Jindžich. Víte, mě to písmenko ž dělá trochu problém."
,,No ale to je skvělé, jste přijat!"
Jinak si totiž nedokážu vysvětlit, že 75 % ze všech mých průvodců za celý život mělo nějakou řečovou vadu.
Potom jsem se zašla podívat do židovské čtvrti, která mě naprosto okouzlila. Dokázala bych se tam procházet hodiny, kdyby nebylo takové horko a já si nevzala teplejší oblečení, protože hlásili, že má dneska pršet (nepršelo, samozřejmě). Miluju takové ty úzké zapadlé uličky a tady jich bylo plno.
Jelikož jsem měla dost času, než měla začít prohlídka synagogy, rozhodla jsem se navštívit expozici Antonína Kaliny. Vsadím se, že nevíte, kdo to byl (ale ještě vám to potom vysvětlím). Slečna v infocentru u synagogy mi ale řekla, že expozice už skončila. Přišlo mi to divné, protože na internetu psali, že je to stálá expozice, ale poučena s rezervací okruhu jsem se už ničemu nedivila a radši se šla dál procházet.
Když jsem potom přišla na prohlídku synagogy, slečna si mě odchytla a omlouvala se mi, že to spletla, že tam pracuje teprve třetí den, takže toho ještě moc neví, ale že expozice ještě je, jen se musí návštěvníkům odemykat, tak jestli tam potom ještě chci. Jasně, že jsem chtěla. A jasně, že jsem se na ni nezlobila, úplně chápu ty první dny na brigádě, tak vás prosím, mějte pro takové lidi taky pochopení. Chvíi to trvá, než se člověk zaučí.
Přestože na prohlídce v bazilice jsme byli poměrně početná skupinka, v synagoze jsem byla jen já a jeden pár. Určitým způsobem mi to přijde líto, doufám, že do synagogy chodí jinak víc lidí, protože třeba mě zaujala mnohem víc než bazilika. Hlavně pak dům vedle synagogy, kde nám ukazovali něco z židovského života. Musím se přiznat, že jsem o spoustě z toho vůbec netušila.
Navíc mě potěšila slečna průvodkyně. Byla to ta, co to popletla s expozicí, a když onen pár odešel, začala se mě ptát, kolik mi je, a obdivovala, že se takhle zajímám o památky. U devatenáctiletých to očividně není zrovna zvykem - rozhodně jsem na ani jedné z prohlídek nepotkala nikoho mladšího 40 let.
Vzala mě na tu expozici a já byla už podruhé překvapena. Antonín Kalina zachránil přes 900 židovských chlapců. A skoro nikdo to neví, ani já to nevěděla. Expozice byla malinká a nejvíc jsem se asi dozvěděla z videa, které mi bylo na začátku puštěno a které jsem teď našla na internetu (pro vás!). Doporučuju zhlédnout!


Stálo to ale dvacku, takže to taky můžu jen doporučit, je tam pár milých dopisů a zajímavých fotek, takže asi nebudete litovat, ani když video už znáte.
Nakonec mě čekal židovský hřbitov. U toho mě ve výsledku trochu mrzí, že jsem neměla průvodce. Byl dost velký a já nevěděla, na co se zaměřit. Přesto byl svým způsobem kouzelný. Já mám teda k hřbitovů respekt a nejsou to má oblíbená místa, ale tohle byl nejhezčí hřbitov, který jsem kdy viděla.
Tím můj výlet zde končí, kromě toho, že jsem navštívila i bazar a antikvariát. Chtěla jsem si totiž přivézt nějakou vzpomínku, mám rada věci na památku.
Nejčastěji si vozím pohledy a jeden mám teda i z Třebíče, ale byl to těžký výběr. Jejich nabídka totiž byla žalostná. Takové krásné město, taková spousta nádherných míst a oni z toho neudělají ani jeden hezký pohled. Je to škoda.
Abych to shrnula, Třebíč rozhodně stojí za návštěvu. Minimálně jeho židovská část by vám neměla uniknout, ale když budete mít dost času, nevynechejte baziliku se zámkem (uvnitř kterého jsem teda nebyla, ale zvenčí vypadal hezky) a expozici Antonína Kaliny. Jen se asi nechystejte odsud posílat pohledy a počítejte s tím, že na jejich stránkách se možná taky nepíše všechno.
Jenže tomuhle krásnému městu to prostě musíte odpustit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Besss Besss | Web | 11. srpna 2018 v 15:09 | Reagovat

Nejvíc mě pobavil "úžasný chlápek" v kryptě. No jestli je to tak, tak to Třebíč zaručeně navštívím! :D

2 Zlozana Zlozana | E-mail | Web | 11. srpna 2018 v 23:38 | Reagovat

[1]: Ach bože, psala jsem to ve vlaku po cestě domů a mobil mi to očividně opravil. :D :D nevím, co se mu nelíbí na slově "chládek"! :D A taky nechápu, že jsem to neodhalila,  když jsem to po sobě celé četla.... :D
Jinak ale Třebíč rozhodně doporučuju! Třeba v té kryptě slibovaného úžasného chlápka fakt potkáš... :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama